Platón

1. března 2008 v 14:03 |  Literatura
Platón (428/7-347 př. n. l.) - vlastním jménem Aristokles
Řecký filosof, zakladatel pojmové spekulativní filosofie. Jeden z vůbec největších myslitelů v dějinách filosofie. Pocházel ze vznešeného aristokratického rodu, mezi jeho předky patřil mj. básník a reformátor Solón (7.-6. stol. př. n. l.). Po nezdaru v Syrákúsách se odvrátil od svého původního záměru stát se politikem a nalezl útočiště ve filosofii.
Byl nesmírně vnímavý a citlivě reagoval na všechny filosofické myšlenky, s nimiž se setkal. Nejvíce ho ovlivnil jeho první učitel Sókratés, filosof, který zásadním způsobem změnil řecké představy o mravnosti a podstatě dobra. Později, během svých studijních cest po Středomoří, se seznámil s učením pýthagorejců o matematické podstatě světa a o nehmotné a nesmrtelné duši.
Po návratu do rodných Athén zde v roce 387 př. n. l. založil svou vlastní filosofickou školu, která dostala název 'Akadémie' a jejíž program zahrnoval matematiku, přírodovědu a dialektiku. Škola přijala právní formu náboženského společenství, stala se pospolitostí žáků a učitelů a po devět století patřila k neslavnějším "univerzitám" antického světa. Sám Platón v ní pracoval dlouhých čtyřicet let, až do své smrti.
Přednášel, hlásal své názory o ideálním uspořádání lidské společnosti, ale především psal další knihy. Byl vynikajícím stylistou, užíval poetické obrazy, příměry a filosofické mýty . Takřka všechna díla (pod Platónovým jménem se nám dochovalo 36 spisů, z nichž však kritika označuje část za nepravou a o autorství některých pochybuje).

Díla: · O dobru
Obrana Sókratova (Apology) · Ústava (Politeia) (10 dílů)
· Zákony (The Laws)
Aristroteles
Aristoteles měl snad ze všech Řeků největší vliv na další vývoj vědy. Narodil se v malém severořeckém městě Stagiře. Jeho otec byl osobním lékařem makedonských panovníků, krále Amyntáse a jeho následovníka Filipa Makedonského. Předpokládalo se, že Aristoteles půjde v otcových šlépějích. Ale mladého Aristotela více zajímaly věci, které se běžně děly v přírodě: Proč ptáci létají? Proč se vržený kámen nezastaví, když ho ruka pustí? Proč svítí Měsíc? Mrzuté odpovědi otce, že vše řídí bohové, ho neuspokojovaly. Hledal řád, zákon, kterým se vše řídí. Po smrti otce odešel jako sedmnáctiletý do Athén, do školy známého filozofa Platona, kde po jeho boku zůstal celých dvacet let. Od Platona převzal některé názory, např. geocentrismus. Myslel si, že je Země kulatá a snažil se vypočítat její rozměr. Výpočty nebyly až tak nepřesné. Jeho Země byla dvakrát tak velká než ve skutečnosti, což je na tehdejší dobu skvělý výsledek.
I Aristoteles byl přesvědčen o výlučném postavení Země ve vesmíru, ale i o tom, že planety, Slunce, Měsíc i pevná sféra nesoucí hvězdy obíhá kolem ní. Naproti tomu Aristarchos, žijící v následujícím století, zastával model světa se Sluncem uprostřed. Ačkoli jeho úvahy byly více vědecky podloženy než myšlenky Aristotelovy, byla Aristarchova heliocentrická soustava světa jeho následníky hůře přijímána a v dějinách vědy jen málokdy připomínána.
Když dospěl syn Filipa Makedonského Alexander, později zvaný Veliký, do věku 14 let, byl Aristoteles vyzván, aby se stal jeho vychovatelem. Alexander Veliký o něm pak prohlásil: "Vážím si Aristotela stejně jako svého otce, neboť jsem-li otci zavázán za život, pak Aristotelovi jsem vděčný za to, že mu dal cenu." Vysoké postavení v Athénách dovolilo Aristotelovi založit vlastní školu v Lykeiu (odtud lyceum). Shromáždil tu své žáky, psal učené spisy a vyučoval. Po Alexandrově smrti se změnila politická situace (k moci se dostali Alexandrovi odpůrci) a Aristoteles musel Athény opustit. Usadil se v Chalkidě, kde brzy zemřel ve věku šedesáti tří let.
Dnes již víme, že většina jeho myšlenek nebyla správná, ale jeho zásluha je v tom, že tyto otázky vůbec vyslovil a že se na ně pokusil odpovědět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nini nini | 30. března 2008 v 8:43 | Reagovat

je to dobrý ale blbý posouvání

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama